Gruppearbeid Gruppearbeid

TOBB Forum samlet styreledere i Krambugata

27. januar ble TOBB Forum for styreledere arrangert i Krambugata. Interessen var stor og forumet ble raskt fulltegnet med 60 deltakere.

Temaet for samlingen var Brannsikkerhet og styrets ansvar, et område med økende fokus på forebygging og tydelig ansvarsplassering i borettslag og sameier.

TOBB har nylig lansert en podcast. I episode to, Trygg hverdag: Brannvern i fokus, er brannrådgiver Mari Østgaard i Multiconsult AS gjest. Hun var også invitert til forumet for å gi styrelederne en praktisk gjennomgang av brannsikkerhet og hvilke krav som gjelder.

Forebygging og ansvar

Gard S. Lyng ved Advokatkontoret i TOBB innledet med styrets ansvar etter lovverket, herunder spørsmål om erstatningsansvar. Styret har plikt til å sørge for nødvendige sikringstiltak for å forebygge og begrense brann. Sentralt står forskrift om brannforebygging, som stiller krav til blant annet brannalarmanlegg, røykvarslere, slokkeutstyr samt rutiner for kontroll og vedlikehold.

Østgaard har selv åtte års erfaring fra TOBBs byggavdeling og har vært styreleder i flere boligselskap. Hun har arbeidet med brannvern gjennom hele sitt yrkesliv, herunder med systematisk brannforebyggende arbeid, risikovurderinger og oppfølging av lovpålagte krav.

– Jeg føler at jeg kjenner livet i boligselskap ganske godt. Jeg har hatt våkenetter hvor jeg har tenkt på om jeg har jeg sørget for at alle er trygge? Er brannsikkerheten god nok?

Hun er opptatt av at brannsikring ikke bare handler om tiltak, men om forståelse og bevisstgjøring.

– Det viktigste er ikke bare at beboere vet at vi skal brannsikre, men hvorfor. Jeg pleier å si at jeg nesten misjonerer for brannsikkerhet, fordi jeg vil at folk skal forstå hvor viktig det er.

Budskapet er tydelig. Det kan brenne hos oss alle.

– Det er røyken man dør av, ikke flammene. Og branner skjer ofte om natten. Brannalarm redder liv. Det første styret bør gjøre, er å sjekke at røykvarslere og alarmsystemer fungerer.

Hun trekker også fram typiske eksempler på uaktsomhet, som mat som glemmes i ovnen etter fest. Blokkerte rømningsveier er et annet tilbakevendende problem. Barnevogner, sykler og lagring i fellesarealer kan hindre både beboere og brannmannskap i en kritisk situasjon.

Informasjon og forebygging

Mange branner starter i det elektriske anlegget, ofte som følge av feil installasjon, mangelfullt vedlikehold eller overbelastning. Jevnlig elkontroll er derfor et viktig tiltak. Åpen ild er også en hyppig årsak til omfattende brannskader.

Østgaard oppfordrer styrene til å være aktive i informasjonsarbeidet.

– Arranger brannøvelser og informer grundig på årsmøter og generalforsamlinger. Branndører må alltid være lukket for at de skal fylle sin funksjon som er å hindre at brannen sprer seg, og det er krav om slokkeutstyr i alle boenheter.

Gruppearbeid og erfaringsdeling

Deltakerne ble delt inn i grupper og fikk diskutere konkrete problemstillinger knyttet til brannsikkerhet.

Et spørsmål handlet om elbillading og ansvarsforhold overfor Aneo. Hvem har ansvaret ved en eventuell brannutvikling? Østgaard presiserte at styret ikke kan fraskrive seg sitt overordnede ansvar, men at leverandøren har ansvar for service og vedlikehold av anlegget.

Balansen mellom brannsikkerhet og bruk av fellesarealer skapte også engasjement. Mange steder fungerer fellesarealene som viktige sosiale møteplasser, der beboere setter ut bord og stoler.

– Det er en vanskelig avveining, siden dette er viktige møteplasser for folk. Nettopp derfor blir god informasjon om brannsikkerhet enda viktigere, sa hun.

Flere deltakere trakk fram gruppearbeidet som særlig nyttig. Styreleder fra Høgreina Borettslag, Erik Forfod, mente det var en fordel at boligselskap med like utfordringer ble samlet.

– Dette var et forum med gode diskusjoner og viktige tema. Dette har vi behov for.

Relevante artikler

6 ting styret bør ha kontroll på når det gjelder forsikring

6 ting styret bør ha kontroll på når det gjelder forsikring

Å ha de riktige forsikringene gir trygghet for både styret og eierne i et boligselskap. Det er styrets ansvar å sikre at nødvendige forsikringene er på plass. I tillegg må beboere sørge for at de har egen innboforsikring.

Les hele saken
Beredskap i boligselskapet

Beredskap i boligselskapet

Hvordan kan boligselskap være bedre forberedt på kriser? NBBL har satt beredskap i fellesskap på agendaen, og i Steinkjer har et borettslag allerede tatt enkle og rimelige grep.

Les hele saken
Trygge barn på lekeplassen

Trygge barn på lekeplassen

Vinteren trekker seg tilbake, og vi hører flere glade stemmer, latter og rop fra lekeplassene. Når lekeapparatene tas i bruk igjen, skal de kontrolleres slik at ingen skader seg unødig på boligselskapets område.

Les hele saken