Les mer om Kompisbrygga
TOBB og Sebo boliger
Det har vært en mangeårig prosess for foreldrene, og de er takknemlige for at TOBB og Sebo Boliger bidrar til å realisere konseptet.- Vi fikk råd om å starte tidlig i prosessen med å finne bolig til Ruben, og hadde vårt første møte med kommunen for seks år siden, sier Rita og Ivar Stokkeland.
- Det er ikke uvilje å møte hos fagansatte i kommunen, for de er gjerne positivt innstilte, men de har ingen beslutningsmyndighet, og det er til syvende og siste kostnader som avgjør, sier Bjørn Tore Jørgensen, primus motor for Kompisbrygga.
I følge foreldrene er det et skrikende behov for boliger til denne gruppen.
- Det er mangel på kommunale boliger. Det er dessuten ikke hensiktsmessig å leie boliger, både fordi det ikke bidrar til verdiøkning, og fordi dette er en gruppe av unge mennesker som trenger stabilitet. Med leieleilighet kan de risikere å bli flyttet på, og det skaper utrygghet for ungdommene våre, sier Rita.
- Et poeng med å eie, fremfor å leie, er at man over tid vil få en mer stabil og forutsigbar bokostnad. Ved å leie vil prisen indeksreguleres og i praksis korrelere med inntektsøkningen til andelseierne. Ved å eie, og sammen med TOBB drifte borettslaget på en forsvarlig måte, vil bokostnaden bli mindre i forhold til inntekten etter hvert som årene går, sier Bjørn Tore, som mener leilighetene kommunen leier ut ville blitt betraktelig mye dyrere enn bokostnadene blir i Kompisbrygga.